آموزش الکترونیکالکترونیک

تستر ولتاژ در کابل برق بدون تماس مستقیم

مقدمه:

 برق به یک نیاز اساسی برای بشریت تبدیل شده است به عنوان تقریبا همه چیز که در زندگی روزمره ما بر روی آن استفاده می شود. اما اگر هنگام کار با برق یا وسایل الکتریکی اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهید، ممکن است باعث صدمات شدید یا حتی مرگ شود. بنابراین، قبل از اینکه با منبع تغذیه برق AC در نزدیکی جعبه های اتصال مانند نصب یک دستگاه جدید به عنوان مثال، شما باید منبع را خاموش کنید و تأیید کنید که ولتاژ در سیم ، کلید و یا پریز وجود ندارد. تسترهای ولتاژ، دستگاههایی هستند که ولتاژ را در کابلهای برق، سیم کشی برق، وسایل روشنایی، مدارهای قطع، سیم، پریز برق و غیره شناسایی و نشان می دهد. یک تستر بدون  نیاز به هر گونه تماس با کابل ها، کابل ها و یا رسانه ها نشان دهنده ی ولتاژ است. در این پروژه، یک تست ساده مدار با ولتاژ تماس باتری طراحی شده است که می تواند برای بررسی وجود ولتاژ در نزدیکی تمام مکان های فوق استفاده شود.

اصل عملیات :

هر هادی جریان یک میدان مغناطیسی کوچک را در اطراف آن تولید می کند و نوع میدان مغناطیسی بستگی به نوع عبور جریان از طریق هادی دارد. به عنوان مثال، اگر AC (جریان متناوب) از طریق هادی عبور می کند، میدان مغناطیسی اطراف هادی نیز به صورت دوره ای تغییر می کند. اصل این مدار تشخیص این میدان مغناطیسی متفاوت است و نشان می دهد که آیا ولتاژ وجود دارد یا نه. برای شناسایی ولتاژ، از سه ترانزیستور NPN استفاده خواهم کرد. بسته به مقدار جریان پایه، جریان کلکتور به امیتر در یک ترانزیستور تعیین می شود. نسبت جریان کلکتور-امیتر به جریان بیس به عنوان (بهره)Gain شناخته شده است و در مورد ۲N3904 (که ترانزیستور مورد استفاده در این پروژه است) این مقدار تقریبا ۲۰۰٫ اگر خروجی یک ترانزیستور به پایه ترانزیستور بعدی متصل شود ، جریان و بهره خروجی بسیار بیشتر می شود. به طور مشابه، اگر ما یک ترانزیستور دیگر اضافه کنیم، کل بهره افزایش یک ترانزیستور تک به قدرت۲۰۰×۲۰۰×۲۰۰ است.

مدار زیر مدار تستر ولتاژ است:

قطعات مورد نیاز ترانزیستور:

 • ترانزیستور NPN – 2N3904 X 3
 • مقاومت ۱MΩ
 •  مقاومت Ωk100
 • مقاومت ۲۲۰Ω
 • LED
 • قطعه کوچک از سیم مسی به عنوان یک آنتن(۱۲cm)
 • باتری با نگهدارنده
 • برد کوچک

طراحی مدار تستر ولتاژ غیر تماس :

با یک سیم مسی کم (حدود ۱۲ سانتیمتر) به عنوان یک آنتن و متصل کردن به پایه ترانزیستور NPN می تواند وجود برق را تشخیص دهد. اگر این آنتن میدان مغناطیسی را در هنگام قرار دادن در نزدیکی اشیاء AC مانند کابل و کلید برق تشخیص دهد، با جریان جاری فعلی (به علت القای الکترومغناطیسی) و از این رو ترانزیستور فعال فعال خواهد شد. از آنجا که خروجی ترانزیستور اول ترانزیستور دوم را درایو می کند، می توان آن را به عنوان دیگر فعال کرد. به عنوان سومین ترانزیستور فعال، نور نشان دهنده حضور ولتاژ تبدیل شده است. علاوه بر این، شما می توانید یک زنگ کوچک در سری با LED داشته باشید تا آن را هر زمان که مدار هر ولتاژ شناسایی می شود فعال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام. اگر سیم یا کابل درون لوله فلزی باشد باز هم تستر ها امکان تشخیص میدان مغناطیسی آن هادی را دارند؟؟؟؟

 2. با سلام
  این تستر تنها برق AC را مشخص میکند یا وجود برق DC را نیز مشخص می کند؟
  ولتاژ جاری در سینم برق در محدوده چه ولتاژی باید باشد؟
  برای تشخیص برق DC در محدوده ۱/۵ ولت الا ۵٠ ولت چه مداری می توانید معرفی کنبد؟
  با تشکر.

  1. با توجه به القا شدن ولتاژ بر روی سیم پیچ در حالت AC این مدار فقط ولتاژ های متناوب را نشان می دهد و برای ولتاژهای مستقیم کاربرد ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن